Florentijn Hofman - Mickey The Pig

2 JUNI T/M 1 JULI 2018

Florentijn Hofman vergaarde internationale bekendheid met zijn sculpturen in de openbare ruimte. Na eenkingsize rubberen eend in Hongkong en een in de Theems drijvend nijlpaard wordt nu het stadspark bij Museum Jan Cunen een maandlang opgeluisterd met Mickey The Pig: een enorm opblaasbaar varken dat metershoog tussen de bomen hangt. Typerend voor het megalomane handschrift van Hofman en tegelijkertijd een verwijzing naar het varken als icoon van de Brabantse vleesindustrie, waarmee wordt aangesloten bij de expositie We Are Food - Over de kunst van voedsel.



Op de albumhoes van Pink Floyds Animals zweeft een varken boven een krachtcentrale. “Beeldrijm,” zegt Hofman. “Het is geen directe aanleiding, maar wel een referentie voor mijn zwevende varken. Pink Floyd is een van mijn favoriete bands.” In zijn werk komen verschillende beeldelementen op associatieve wijze samen. “In het buitenland koop ik op rommelmarkten beeldjes en andere prullaria, vaak van plastic. Ik heb er inmiddels een hele collectie van opgebouwd, als een soort beeldbank of persoonlijk archief. Ze inspireren me en ik zie vaak ineens combinaties die me bevallen.” In zijn atelier staat een klein plastic varkentje: de basis voor de metersgrote opblaassculptuur Mickey The Pig. “Van een Mickey Mouse-figuurtje waren de vilten oren afgevallen,” vertelt Florentijn. “Die kreeg het varkentje op.” Toen hij door televisiezender Arte werd gevraagd werk te maken voor het atrium van het hoofdkantoor in Strasbourg, viel de combinatie op zijn plek. “De oren laten het varken vliegen, als een soort Dombo. Mensen zien er overigens ook vaak dropveters in.”

Zijn inflatables (opblaassculpturen) hebben iets magisch. Opgevouwen bestaan ze in feite nog niet, maar als er lucht in wordt geblazen komen de beelden tot leven. Het formaat, de kleur en het materiaal zetten een vrolijke energie in werking. Florentijn: “Volgens mij komt dat door de associatie met springkussens. Mensen komen in beweging en krijgen een glimlach op hun gezicht.” Het gekozen materiaal gaat haast onvermijdelijk gepaard met tijdelijkheid. En dat past bij Florentijns visie: “Ik hou van tijdelijke kunst. Iets zeggen over de omgeving, om vervolgens het werk weer op te bergen. Dat brengt vaak meer teweeg bij de toeschouwer dan iets dat er altijd is en dat men daardoor niet meer echt waarneemt.” Hofman plaatst zijn werk bij voorkeur in de openbare ruimte. “Want buiten is van iedereen.”



De installatie Mickey The Pig van Florentijn Hofman is te zien van 1 juni t/m 1 juli 2018.
Met dank aan: Gemeente Oss, Barbara van Kampen, Nobiles en Van den Udenhout.